Scania


Scania AB şirketi 1891 yılından beri vardır. Karargah, Södertälje'deki (Södertelge) şehrinde ve fabrikalar İsveç, Fransa, Hollanda, Arjantin, Brezilya, Polonya ve Rusya'da bulunmaktadır. Daha bir yüz yıl boyunca şirket kamyon ve otobüsler, endüstriyel ve deniz motorları profil üreticisi olarak korumuştur. Buna ek olarak, şirket, diğer işletmeler için şasi üretmektedir. Şirketin sahibi Volkswagen AG (% 70 hissesi), MAN (% 17) dır.

Tarih

1902 yılından şirket kamyon üretmektedir. İlk olarak kamyon, benzinli bir motor ile inşa edilmiştir. 1908 yılında dört tonlu araba üretildi, ancak talep yetersizliği olduğu için kitlesel üretim başlamadı. Aslında, Scania Vabis şirketi, 1911 yılında iki şirketin «Maskinfabriksaktiebolaget Scania» ve «Vagnfabriksaktiebolaget» birleşmesi nedeniyle Sodertalje`de (Södertelge) kuruldu. 1915 yılında ise yeni firma 76 kişisel kapasiteli otomobil, 74 kamyon ve bir otobüs üretti. Ancak, yaklaşık % 30u Rusya'ya verildi. 1921'den beri şirket devlet posthane için kamyon ve otobüs tedarikçisi olarak yapmaya başladı.

1925 yılında Scania-Vabis şirketi üstünde bulunan supaplı kapalı kabin ve dört-silindirli motor ile bir kamyonu tanıttı. Tasarımcıların yüksek uzmanlığı olduğundan dolayı şirket tekneler için özel motorların piyasaya girmesi için verdi. 1926 ve 1927 yılında şirket 60 ve 100 beygir gücü ile dört ve altı silindirli motorları geliştirdi.

1932 yılında ekonomi iyi olduğu için Scania Vabis şirketi, Amerikan "Bulldog" adlı bir otobüse (motor ve kabin içinde sürücüsü) benzer bir otobüs pazara getirildi. 1930-1940 yılında Stockholm`daki toplumsal şirketler ile işbirliği, pazarlama ve ekonomi için çok önemliydi. Ayrıca, Scania-Vabis, İsveç`te silahlı kuvvetleri için özel ve askeri araç, tank tedarikçisi oldu. 1944 yılında şirket, ilk seri sivil kamyonu yaptı. 1936 yılında kamyon, 4, 6 yada 8 silindirli dizel motor ile donatılmıştır. Bu ise standart bileşenleri kullanmak için yapılmıştır. 1954 yılında Regent (The Regent) kamyonu şirketleri arasında popüler bir model haline gelmiştir. 1969 yılında mühendislerin geliştirmesinden birkaç yıl sonra, DS 14 serisi 350 beygir gücü ve 14 litrelik çalışma hacmi ile yeni bir motor olmuştur. 1960 yılında Brezilya ve Hollanda şirketleri yerleştirdiği için şirket büyümeye başladı. Buna ek olarak, bileşenleri üretmek için İsveç'te bazı fabrikalar kurmuştur.

Şirket, geliştiği için LB141 serisi 375 beygir gücü ve 8 silindirli V motor ile bir kamyon üretti. Modern ve daha verimli modellerini pazara getirmek için yeni motor ile araçlar için test yaptı.

1980 yılında kamyon üretimi modüler bir biçimde organize edildi. Bu önemli ölçüde üretim maliyetini azaltılmış ve özel siparişler üzerine modeller toplamak için fırsat verilmiştir.

Arabanın modern bir görünümü 1980 yılında ortaya çıktı. Ağır 16-36 tonluk kamyonlar üretilmeye başlamıştır. Piyasaya popüler olan üçüncü serisi girdi.

Otomobil hariç Scania şirketi de insaat araçları üretti. Şirket kendine ait motorların, kabinlerin, arka aksların, üretimini yapıyordu.

21. yüzyılın başlarında Scania şirketi en güçlü motorları ve popüler araba modelleri, özellikle T ve sonraki R serisi üreticisi olarak kendini tanıttı. Motorların üretimi şirketin kalite damgası oldu. Cummins Scania şirketi ile birlikte yüksek basınç (XPI) kapsamında teknoloji yakıt enjeksiyonu geliştirdi. Bu piyasayaV8 motor gücü 620 beygir gücü ile getirmek için izin alındı ve 2010 yılına kadar kamyonlar 730 beygir gücü olduğu için en güçlü motor Scania R 730 modelleri dünyanın en güçlü nakliye kamyonları oldu.

Serileri

Şu anda şirket P, G ve R serisi olan kamyonları sunmaktadır.


Scania R

Scania R
Scania R

R serisi ağır mesafeler için tasarlanmıştır. Kamyonlar, 9, 13 ve 16 litrelik çalışma hacmi 250 – 580 beygir gücü ile Euro 6 V8 motorları ile donatılmıştır. Arabalar, atık gazları nötralize için Ad Blue sistemleri ile donatılmıştır. Kamyonların aktif ve pasif güvenlik sistemleri (Scania Sürücü Desteği), önleme sistemi (Scania Aktif Tahmin), elektronik fren desteği (Brake assist), grup için bir izleme sistemi (Lane Departure Warning), adaptif cruise control (Adaptive değişebilir Cruise Control), ön kamera vardır. Bu tür ekipmanlar, R ve G serisi araçlarda mevcuttur.


Scania G

Scania G
Scania G

G serisi, hem uzun ve bölgesel malların taşınması, yanı sıra inşaat işleri için tasarlanmıştır. Değişiklikler üç yatak odası kabinleri, gün ve kısa donatılmıştır. Motorlar kadar 490l.s. ile donatılmış kamyonlardır.


Scania P

Scania P
Scania P

P serisi kamyonlar, şehrin içinde hafif yükler ve inşaat malzemelerini taşımak için tasarlanmıştır. 450 beygire kadar kamyonların ekonomik motorları vardır. Buna ek olarak, 5 çeşitte, yani yataklı ve yataksız kabinleri mevcuttur.

Scania Opticruise sistemi, otomobillerinin özelliği şanzıman, motor ve süspansiyon ayarlarını yapabilmektir.


Scania Otobüsler

Scania Citywide
Scania Citywide
Scania OmniCity
Scania OmniCity
Scania OmniLink
Scania OmniLink

Scania şirketi, otobüslerinin şehir ve turistik türleri üretmektedir. Şehir içi otobüsler, manevra, ekonomik ve çevresel yenilikleri ile donatılmıştır. Onların güçlendirilmiş Citywide, OmniCity, OmniLink gibi iniş takımları vardır.

Scania OmniExpress
Scania OmniExpress
Scania Higer A98
Scania Higer A98
Scania Touring
Scania Touring
Scania Irizar Century
Scania Irizar Century

Scania OmniExpress, Higer, Touring, Irizar gibi turistik otobüsler, konfor ve çevre dostu tüm gereksinimlerini karşılamaktadır. Scania otobüsleri tasarımında ortak bir karakteristik özelliği vardır. Eğer arabanın önünde bakarsanız, gülümsemiş gibidir.

Ekolojik bileşen teknolojileri İsveçli üretici olduğunu unutmayın. 1980 yılından beri Scania şirketi biyodizel, doğal gaz ve biyogaz ile çalışan motorları üretmeye başladı.

Comments

By clicking any link or object on this website, you unconditionally agree and authorize us to process your personal data, including the use of cookies and other tracking technologies. It is implemented to enhance and personalize your experience on this website, other our websites and websites of third-party advertisers cooperating with us. Our partnering companies may also store cookies on your device or use similar technologies to collect and process the personal information. Learn more about how we treat your private information.