Römorklar


Römork, traktör veya kamyon gibi diğer motorlu araç tarafından tahrikli bir araçtır. Hidrolik veya mekanik olarak bir yada birkaç eksenleri olan römoklar vardır. Yarı-römorkun aksine, römork ağırlığı tamamen tekerlikler üzerinde çerçeve aracılığıyla dağıtılmaktadır. Kamyon yada traktör ile römork (örneğin, "kanca ve halka" arasında) üzerinden bağlantı vasıtasıyla takılır.

Yarı-römork gibi römork iki bölüme (şasi ve yükleme platformu) ayrılabilir. Şasi platformu, bir şasi yada bir çerçeve olarak bir veya iki yada daha fazla eksenden oluşur.

Yükleme platformu, dökümü römorklar, çözünme, tanker römorklar, römork kamyonet, ağır ve hafif römorklar, özel çekicilerine bağlı olarak birçok varyasyonu vardır.

Açık ve kapalı yükleme platformları vardır. Özel olarak açık platformlar, şasi, damperli kamyonlar, ulaşım ekipmanları taşıması içindir. Onlar, darbeye dayanıklı çelik yada sert ahşap gibi malzemelerden yapılmıştır. Özellikle ekskavatörler, buldozerler gibi ağır ve hantal yükleri taşımak için tasarlanmıştır ve güçlü olmalıdır. Kapalı platformlar, çelik, ahşap veya plastikten yapılmış çerçeveden oluşur. Malları korumak için bir tente, çelik yada plastik lehva ile kaplıdır.

Özel izolasyon ve ısıya dayanıklı malzemeler («sandviç paneller»), izotermal büyütme etkisi için kullanılmaktadır. Buna ek olarak, römork soğutma ekipmanları ile donatılmış ve buzdolabına dönüştürülmüştür. Kapalı platformların içinde fiksasyon cihazı (örneğin, lastik yada halka), boşaltma-yükleme cihazı, mal katlı konumu için iç çerçeveleri entegre edilebilir. Platformun üstüne yakıt, tehlikeli sıvılar (amonyak) ve içeceklerin taşınması için tanklar veya rezervuar kurulmuş olabilir. Buna ek olarak, römorkler, konut kompleksleri yada laboratuvlara uydurmak için ısıtma, su, elektrik transformatörler, havalandırma ile donatılmış olabilir.

Bir firma, römork ve yarı-römork üretir. Genellikle geliştirilmiş ürün ve şasi, süspansiyon, yalıtım malzemeleri konusunda uzmanlaşmış aksesuarları şirketleri kullanabilirsiniz. Bazi firmalar kendilerini şasi (örneğin, Kögel, Schmitz) üretmektedir.

Güvenlik ve kolay sertifikalarına uymak için, römorkların bazı unsurları (şasi, kavrama, askı) standartlaştırılmıştır. Avrupa pazarında lider pozisyonları Schmitz Cargobull, Kögel, Krone gibi çekici firmalar temsil eder.

By clicking any link or object on this website, you unconditionally agree and authorize us to process your personal data, including the use of cookies and other tracking technologies. It is implemented to enhance and personalize your experience on this website, other our websites and websites of third-party advertisers cooperating with us. Our partnering companies may also store cookies on your device or use similar technologies to collect and process the personal information. Learn more about how we treat your private information.