İş makinaları


Türü

İş makinaları; inşaat ihtiyaçları için yük ayarlarına göre tasarlanmış, ağır yük araçlarıdır.

Bu hareketli ve sabit olabilir. Birinci grupta yükleyiciler, ekskavatörler, standart kamyon (kazma, boru döşeme, beton, asfalt karıştırma tesisleri) gibi dayalı özel makineler vardır. Sondaj makinesi, kompresör ve diğer yardımcı makineler, inşaat tekniğinin önemli sabit makineleridir. İnşaat tekniği ve makinleri oldukça agresif çevre etkilerine maruz kalabilir.

Makineler, yapımın tüm aşamalarında kullanılmaktadır. Örneğin, hafriyat makineleri (ekskavatörler, yükleyiciler, greyderler, buldozerler vb) toprak, inşaat malzemeleri, ekipman taşıması ve temel hazırlanmasında kullanılır. Genellikle, bu makineler, güçlü motorlar, geniş ve istikrarlı bir platform, kazılar ve zemin sert kaya ile çalışmak için özel bıçaklar ile donatılmıştır.

İnşaat işlerinde kullanılan kamyonlar, özel derin profil lastikleri ve güçlendirilmiş bir süspansiyon, aks yükü sağlayan şasi ve redüktör ile donatılmıştır. Ekskavatör ve yükleyiciler, tekerlekli ve paletli platforma sahip olabilir. İş elemanları sürekli çalışmasını sağlamak için yüksek mukavemetli metaller (çelik) yapılan bakım ve onarım maliyetini düşürebilir. Delme cihazları, sabit ve hareketli bir platform olabilir.

Betonun (beton mikseri, beton pompası) taşınması ve hazırlanması için makineler, genellikle 6x4 veya 8x4 tekerlek sistemi ile orta görev kamyonlarıdır.

İnşaat makineleri(damperli kamyonlar, çift kamyonları), kaldırma ekipmanları (vinçler, çalışma platformları), standart kamyonlar gibi yapılabilir. Fakat çoğu durumda baz çok daha güçlü gelişmektedir.

Silindir, greyder bıçağı: yol yapımı (greyderler, silindirler, asfalt) güç ünitesi, kapalı veya açık kokpit ve özel ekipman ile sağlam metal gövdeye sahiptir. AMMANN, BOBCAT, HYUNDAI, CASE, HITACHI, KOMATSU gibi markalar pazarlarda lider markalar olarak yer almaktadır.

By clicking any link or object on this website, you unconditionally agree and authorize us to process your personal data, including the use of cookies and other tracking technologies. It is implemented to enhance and personalize your experience on this website, other our websites and websites of third-party advertisers cooperating with us. Our partnering companies may also store cookies on your device or use similar technologies to collect and process the personal information. Learn more about how we treat your private information.