DAF


DAF kamyon üretimine 1928 yılında başladı.Hubert Van Dorn mühendisi ve proje yatırımcısı olan Arnold Hyugensom müdürü şirketi kurdu. Başlangıçta şirket otomobil ve traktör römork üretti. 1932 yılında, Hubert Van Dorn ve kardeşi Vin Van Dorn Van Doorne en Aanhangwagen Fabriek (van Doorne kardeşlerin trailer fabrikası) için şirket adını değiştirdi. Huygens ayrıldıktan sonra aile şirketi Van Dorn oldu. Daf şirketi şuanda bu isimle üretime devam etmektedir.

Şirketin kamyonları ve otobüsleri savaş sonrası döneme katkıda bulunmuştur. 1949 yılında yayımlanan ilk kamyon ‘’DAF A30 ‘’oldu . Aynı yıl şirket, Van Doorne’s Aanhangwagen Fabriek olarak adını değiştirdi. Bir yıl sonra, DAF şirketi, haftada en fazla 12 adet toplam çıkışı ile üç, beş ve altı tonluk araçları üretti. 1950 yılında fabrika, 10 ton nadir tonaja kadar çok eksenli traktör geliştirmeye devam etmektedir.

1950 yılında ise fabrika mühendisi deneme olan ve toplam sayısı tüm zamanların 800 000 adet ilk binek otomobilleri üretti. Yolcu modellerin sürekli değişken şanzıman tam otomatik oldu.

1960'lı yılların başında, DAF yeni motorlar ve devreye dizel turbo motor ile kamyonlar donaltmıştır.1960'ların ortalarına kadar DAF kamyon üretimi de Belçika'da yeni bir tesisin açılması ile ilişkili 50, 000e kadar ulaştı.

1970 yılında kamyonlar geliştirilmiş motor bakım için tilt kabin ile donatılmıştır. Buna ek olarak, kabin modernize ve uzun mesafelerde seyahat ederken daha fazla kolaylık sağlamak için ek ekipmanlar ile donatılmıştır. DAF yeni modelleri, özel yük taşımacılığı inşaat kullanım için ek ekipmanlar ile donatılmıştır.

1980 yılındda DAF uzun mesafe kamyon yeni serisini üretti, ve 1987 yılında ünlü bir modeli DAF 95 büyütülmüş kabin ile üretti. Aynı yılda şirket yeni bir adla DAF B.V. geliyor.

1990 yılında, şirket geliştirilmiş tasarımı ve yeni motorları ile ağır görev, ışık görev ve orta görev kamyonları yayımladı. Sıkı çevre düzenlemeleri tork ve motor gücünü korurken yakıt yanma için yeni teknolojileri tanıtmak için şirketi zorladı.

1996 yılında, DAF kamyon PACCAR en büyük üreticilerinden biri tarafından satın alınmıştır. Piyasaya yeni hafif, orta ve ağır kamyonlar CF, XF ve LF girdi. Onlar, Euro 4 ve Euro 5 çevre standartlarına göre geliştirilmiş motorlar ile donatılmıştır. Ayrıca piyasada yeni hibrid motor üretilmeye başladı.

Kamyonlar DAF üretici, Avrupa Birliği`de bulunmaktadır. Merkezi ise Einthoven`de (Hollanda) yer almaktadır.

Modelleri DAF hattı, LF, CF, XF hedef ve çevre şartlarına bağlı olarak farklı varyasyonlar mevcuttur. Euro 5 ve Euro 6 motorlar ile kullanılabilir.

DAF XF
DAF XF
DAF CF
DAF CF
DAF LF
DAF LF

DAF XF

XF modeli, uzun mesafelerde hacimli malların taşınması için tasarlanmıştır. Bu model yaklaşık 13 litrelik dizel motor PACCAR MX-13 ile donatılmıştır ve hemen hemen 11 litre PACCAR MX-11, Euro 6 karşılar. Bu, güncelleştirilmiş bir şasi ile donatılmıştır. Modeller ayrıca ek donanımları ile donatılmış olabilir.

DAF CF

Model CF Euro 6, şehir dışındaki trafik için tasarlanmıştır. Model, üç kabin varyantları, üç motorun varyantaları ile ve arka aks üzerinde farklı bir dişli oranına sahip ile donatılmış olabilir. Modelin özellikleri işletme maliyetlerini azaltmak ve sürüş konforunu içindir.

DAF LF

LF modeli, malların dağıtımı için tasarlanmıştır. Onun çeviklik ve sürüş özellikleri sayesinde, bu kentsel çevre ve hizmet ticareti için idealdir. Kaporta, zahmet etmeden mal yükleme ve boşaltma hızlı sağlamaktadır. Motor ve vites kutuları, modele özel çalışma koşullarına uyum sağlar. Buna ek olarak, kabin ekipmanları sürücüsünün konforunu artar.

DAF kamyonları, uzun mesafeli taşıma, dağıtım, hizmetler, inşaat, tarım gibi sektötörlerinde kullanılmaktadır.

Comments

Bu sitedeki herhangi bir bağlantıya, çerezlerin ve diğer izleme teknolojilerinin kullanımı da dahil olmak üzere kişisel verilerinizi işleme koymamızı kabul etmiş sayılırsınız. Bu web sitesinde, diğer web sitelerimizde ve bizimle çalışan üçüncü taraf reklamverenlerin web sitelerinde edindiğiniz deneyiminizi geliştirmek ve kişiselleştirmek için kullanılır. Ortak şirketlerimiz ayrıca, kişisel bilgileri toplamak ve işlemek için cihazınızda çerezler saklayabilir veya benzer teknolojiler kullanabilir. Kişisel bilgilerinizi nasıl işlediğimiz hakkında daha fazla bilgi edinin.